Науковою лекцією та концертом вшановано жертв Голодомору

В суботу, 16 листопада, зусиллями Фундації Українського Вільного Університету (ФУВУ), Академії св. Юра та Українського Народного Дому в Нью Йорку відбулася надзвичайно важлива подія – сенсі науковому і виховному.
Захід, присвячений вшануванню пам’яті жертв Голодомору в Україні 1932-1933 років, складався з двох частин: наукової доповіді відомого історика, проф. Київського Національного Університету ім. Тараса Шевченка Володимира Сергійчука і мистецької програми.

З лекцією виступає проф. Київського Національного Університету ім. Тараса Шевченка Володимир Сергійчук (зліва), яку перекладав на англійську мову голова Фундації Українського Вільного Університету Аскольд Лозинський (справа).


Значна частина переповненої залі Українського Народного Дому були студенти Академії св. Юра в Нью-Йорку. Тож програма вечора дала нагоду в першу чергу цій молоді усвідомити, глибше зрозуміти, а для когось і відкрити для себе цей злочин тоталітарного сталінського режиму і його масштаби, особливо серед дітей.
Через тотальне замовчування факту Голодомору совєтським режимом, строгу засекреченість документів, систематичні їх знищення, покарання тих, хто смів говорити правду, до тепер невідомі не те що конкретні імена загиблих, не відома навіть точна їхня кількість. Тому встановлення хоч би реальної кількости цього злочину большевицького режиму є одним з пріоритетним завдань української історичної науки. Попередні спроби оцінки масштабів цього злочину будувалися на порівняннях офіційних даних переписів населення, які – через те, що вони створювалися цим же злочинним режимом, – були викривлені і сфальсификовані. А конкретні записи за цей період у сільських радах, лікувальних закладах чи загсах були просто знищені, а тому – відсутні.
Проте кілька років тому В. Сергійчук зміг отримати доступ до даних, які совєтські палачі не здогадалися знищити, а саме – записи про кількість учнів у початкових і середніх школах.

Співає Максим Лозинський.

Пан Сергійчук у своїй доповіді висвітлив страшенну картину, яка виникла внаслідок Голодомору в школах Совєтської України, позаяк Голодомор особливо тяжко вдарив саме по дітях. У більшості випадків у період від 1933-го по 1940 рік у сільських початкових школах кількість дітей була мало не вдвоє (!) меншою, ніж у вересні 1932 року. Проналізувавши велетенські масиви архівних даних, В.Сергійчук підрахував, що тільки дітей в УСРР внаслідок Голодомору померло понад 3.5 мільйони.
Захід відкрив, модерував, а також вживу перекладав лекцію В. Сергійчука на англійську мову голова ФУВУ д-р Аскольд Лозинський. Серед гостей на вечорі були присутні Митрополит Філядельфійський Української Католицької Церкви Борис Ґудзяк, єпископ Стемфордський Павло Хомницький, який провів вступну молитву, та парох церкви св.Юра в Нью Йорку отець Емілян Дорош.
Після лекції присутні хвилиною мовчанки вшанували дітей-жертв Голодомору. Опісля, з вітанням звернувся директор Академії св. Юра Андрій Стасів, а бард Максим Лозинський виступив з низкою гострих та емоційних пісень.
Проте, мабуть, кульмінаційним моментом вечора було, коли хор Академії св. Юра — близько 70 юнаків та юначок різного етнічного походження — вийшов на сцену співати українських пісень. Громада Нью-Йорку має бути гордою і щасливою, що в серці міста існують така українська школа і такий чудовий хор. Велика подяка за це її художньому керівникові Анні Бачинській та директору Андрієві Стасіву.

Співає хор Академії св. Юра в Нью-Йорку. Справа: художній керівник – Анна Бачинська.

На завершення, до присутніх звернувся Митрополит Борис Ґудзяк, який, зокрема, запросив хор Академії св. Юра виступити в українському катедральному соборі у Філядельфії, а В.Сергійчук приватно відповідав на питання багатьох присутніх.

Після заходу достойні гості вирішили сісти до групової знимки з учасниками хору Академії св. Юра в Нью-Йорку.