Ольга Кузишин: Презентація книжок “Що дала Україна світові” та “Історія Фундації УВУ – 30 літ діяльності. 1975-2005” в Пассейку, Нью Джерзі

20 червня 2009 року в залі Української Централі в Пассейку, Н.Дж., відбулася презентація двох книжок, які видала Фундація Українського Вільного Університету: “Що дала Україна світові” — автор проф. Володимир Сергійчук з Києва; та “Історія Фундації УВУ — 30 літ діяльності. 1975-2005.” — головний редактор Петро Часто.

Голова Фундації УВУ Теодор Воляник представив присутнім Володимира Сергійчука професора Київського Національного Університету ім. Тараса Шевченка, академіка Академії Наук вищої школи України, автора численних публікацій та книжок, в їх числі й презентованої сьогодні монографії — “Що дала Україна світові”.

Ідея написання і видання цієї книжки належить жертводавцеві на потреби Українського Вільного Університету св. п. Степанові Салику, уродженцю міста Ярослава, в Надсянні, випускнику Львівського Університету, котрий пізніше проживав у Нью Йорку і вчителював у школі Св. Юра та був активним пластуном.

Видання здійснене за ініціятивою та фінансовою підтримкою Фундації УВУ (Нью Йорк) у пам’ять свого жертводавця, виконавши його бажання.

У пропонованій книзі вперше комплексно оцінено внесок видатних українців у розвиток світової науки, техніки, освіти і культури, підкоренні космосу, військовій справі і спорту.

В передмові до книги, яка написана Президентом України Віктором Ющенко, це видання названо унікальним і зокрема підкреслено:

[blockquote]“Споконвіку Україна була відома як велика житниця, як інтелектуальне і духовне джерело Европи та світу. Вона збагатила всесвітню скарбницю філософської думки, богослов’я, мистецтва й літератури. На українській землі зароджувалися і втілювалися в життя геніяльні ідеї й найпередовіші технології, які сформулювали сучасну цивілізацію. Через тернисту історичну долю нашої Батьківщини, віками позбавлененої власної державности, імена багатьох видатних її синів і дочок замовчувалися або не асоціювалися з українською нацією”.[/blockquote]

Голова ФУВУ Т.Воляник запросив до наступної доповідіведучого зустрічі Івана Буртика — заступника голови Управи Фундації УВУ, активного громадсько-політичного діяча багатьох українських організацій і товариств, члена Екзекутиви УККА і голови РОДУ при УККА. Д-р Іван Буртик є одним з членів редакційної колеґії презентованої того дня книги “Історія Фундації УВУ — 30 літ діяльності. 1975-2005” та був першим головою Фундації УВУ, що була заснована в Пассейку. Він може багато розповісти про минулі роки наполегливої праці для добра ФУВУ.

І. Буртик привітав гостей і всіх вельмишановних учасників цієї урочистої презентації​, серед котрих були, зокрема, фінансовий Фундації УВУ Ярослав Оберишин з дружиною Галею, заступник голови НТША професор Роман Андрушків з дружиною — головною бібліотекаркою НТША — Світланою, голова ГУ ООЛ Зенон Галькович, Микола Сергійчук — брат проф. В. Сергійчука — редактор відділу газети “Наука і культура” з Києва, військовий дорадник при місії ООН генерал-майор Леонід Голопатюк з дружиною Валентиною.

book-05_01_14
Фундація УВУ проспонсорувала видання книги Володимира Сергійчука “Що дала Україна світові”

Іван Буртик висловив щиру подяку професорові В. Сергійчуку за зібрання і впорядкування матеріялів і написання цієї великої та унікальної праці, яка за вагомістю є, без сумніву, серед кращих в українській історіографії. Між іншим, попередні спроби двох інших науковців опрацювати цю тему не були успішними.

Далі вступаючий запросив до слова безпосередньо самого автора цієї книжки — провідного українського вченого-історика проф. В. Сергійчука.

Професор Сергійчук у своєму вступі зауважив, що ми не тільки завдячуємо батькам, що ми є українцями, але нас роблять українцями ті постаті в нашій історії, культурі і науці, котрими ми з дитинства і до старості захоплюємося, на котрих рівняємось і до котрих тягнемось, котрі світять нам як зорі на нашому житєвому шляху.

Ще будучи студентом 5-го курсу університету В. Сергійчук зацікавився біографією геніяльного конструктора танків Миколи Духова, головного констуктора танку КВ і одного з найталановитіших конструкторів СССР, котрого був залучений до розробки совєтської атомної зброї. В Совєтському Союзі його аж тричі був нагороджний зіркою Героя Соціялістичної праці. Одного разу Сергійчук почув як хтось назвав Духова “хитрим хохлом”. Причому він ніде не зміг знайти про Духова жодних біографічних даних. І тільки матеріялами з Ленінградського архіву, де знаходилися партійні документи М. Духова, він задовільнив свою цікавість і з хвилюванням сподівася довідатися якої національності великий совєтський конструктор. Врешті знайшов. Він — українець.

Також великий вчений мікробіолог Ілля Мечников, відомий світові як російський, першим вийшов на світовий рівень, удостоївшись Нобелівської премії як видатний зоолог і фізіолог. Ще Антон Чехов, знаний усім світом як російський письменник, за походженням був українцем. Тільки йому притаманний той український гумор​, яким Антон Чехов писав свої твори. Мрією А.Чехова було купити хутірець на Полтавщині і дожити своє життя на милій його серцю Україні. Серед тих, хто творив мирний атом, — українець Микола Даллижаль (27.10.1899-20.11.2000), котрий народився в Омельнику, на Запоріжжі. У листопаді 1979 року в газеті “Правда” він протестував проти надмірного будівництва атомних електростанцій у европейській частині СССР, передчуваючи Чорнобильську трагедію.

Виявляється​, українського походження були і Федір Достоєвський, Сергій Корольов, котрий найбільше спричинився до розвитку ракетобудівництва СССР, та багато інших визначних постатей.

Гортаючи сторінки книжки “Що дала Україна світові”, відкриваємо для себе багато непересічних постатей, котрі внесли неоцінимий вклад у розвиток світової цивілізації. І серце мимоволі наповнюється гордістю за той край, який зродив їх, дав їм талант і крила, їм’я якому — Україна. І вкотре переконуєшся, що тільки рідна земля дає крила для польоту. Всіх великих людей не перечислиш — книжку треба перечитати! Вона дає вичерпну і категоричну відповідь усім, хто називає нас малоросами і хохлами, і говорять, що немає України як держави, а тільки губернія, що не було і немає української мови… Пан-факт — річ вперта, ті великі українські вчені визнані світом за їхній неоціненний вклад у світову цивілізацію, неголослівно стверджують, що була і є така держава — Україна з високим розвитком духовности, культури і науки. Вони нагадують нам, що ми “славних прадідів великих правнуки погані”, — як сказав великий Кобзар. На жаль…

Присутня на презентації Ліда Крамарчук, пікреслюючи велике пізнавальне і виховне значення цієї книжки для виховання молоді, вказала, що ми всі повинні все зробити, що наша молодь виховувалась на засадах християнської моралі, високого просвітництва, бо церква і школа споконвіку були поруч в Україні.

​Генерал-майор Леонід Голопатюк поцікавився, чи буде проф. В. Сергійчук писати незаанґажований підручник історії України, на що останній дав позитивну відповідь. Також його цікавило як студенти сприймають історико-патріотичні твори.
Проф. Роман Андрушків і Світлана Андрушків були одностайні у своїх пропозиціях, що ця книжка повинна з’явитися на веб-сайті, тому що наклад в три тисячі примірників є малим, і обов’язково повинна бути перекладена на англійську мову. Їх підтримали й інші виступаючі.
Марія Бакалець, котра переслала 60 книг з бібліотеки свого покійного чоловіка в Музей української діяспори і культурної спадщини в Києві, попросила проф. Сергійчука передати ще і цю книжку для Музею. Проф. Сергійчук запевнив її, що охоче виконає її прохання, тому що він уже надіслав ці книги до 200 університетських і шкільних бібліотек України, і навіть в тюрми та підліткові виправні колонії.

Ольга Кузишин коротко поділилася враженнями від презентації книжки “Що дала Україна світові”, яка мала місце в Нью-Йорку в жовтні 2008 року на традиційному вечорі дружби, який вже вчетверте влаштовує тамтешній турецький культурний центр в найпрестижнішому готелю Нью-Йорку “Асторія”. В ньому взяли участь багато високопоставлених осіб: президент Туреччини Абдуллах Гюль, президент Таджикистану Імамалі Рахманов, глави держав Македонії, Словенії, Албанії, Зімбабве, представники дипломатичного корпусу майже 60-ти країн світу (в тому числі 10 міністрів закордонних справ), провідні бізнесмени, економісти, відомі письменники, журналісти зі США.

book-05_01_15
“Історія Фундації УВУ – 30 літ діяльности. 1975-2005”.

Переклад цієї книги українського вченого В.Сергійчука побачив світ завдяки ініціятиві турецького культурного центру в Нью-Йорку; переклав її на турецьку мову доцент Інституту філології Київського Національного університету ім. Т. Шевченка Омера Дерменджі. Вступне слово до книги Президента України Віктора Ющенка перед присутніми зачитав заступник Міністра закордонних справ України Олександер Горін.

Організатори заходу використали презентацію книжки “Що дала Україна світові” для поширення серед турецької діяспори в Нью-Йорку і в Туреччині, але і щоб спонукати присутніх на вечорі гостей з різних країн перекласти цю книжку на мови інших народів світу. Книга привернула увагу гостей вечора, і ми були раді, що її презентація пройшла успішно.

Принагідно при зустрічі в Пассейку, Нью-Джерзі, ведучий Іван Буртик представив громадському загалові ще одну книжку, видану управою Фундації Українського Вільного Університету “Історія Фундації УВУ — 30 літ діяльності. 1975-2005”, головний редактор Петро Часто. Іван Буртик стояв біля витоків створення Фундації УВУ, був першим її головою. Крім допомоги Українському Вільному Університету в Мюнхені, Фундація УВУ з осідком в Нью-Йорку допомогла тисячам українських студентів та видала низку українських історичних праць. Іван Буртик розповів про історію Фундації УВУ та коротко перечислив ці праці. Серед них:

1. “Народовбивство в Україні”. Офіційні матеріяли про масовий терор у Вінниці.
2. Акція “Вісла”. Документи і фотограії про совєтського-польське безпощадне нищення невинних людей Лемківщини. Автор Євген Місило.
3. “Віра. Надія. Любов”. Спогади жінок в УПА. Автор Марія Паньків.
4. “За тебе, свята Україно”. Заліщицький повіт у визвольній боротьбі ОУН-УПА. Автор Нестор Мизак. Чернівці.
5. “Змагання за українські університети в Галичині”. Автор Василь Мудрий.
6. “Педагогічна спадщина Григорія Ващенка”.
7. Августин Волошин. “Твори”.
8. “Історія української літературної критики. Від початків до кінця ХІХ століття”. Автор Роман Гром’як.
9. “Нариси Маґдебурзького права в Україні. XIV — початок XVII століття”. Автор Тетяна Гошко.
10. “Український націоналізм” — С. Ленкавського — Олександер Сич.
11. “Степан Бандера. 1909-1959-1989”. Документи про вбивство Бандери. Автор Петро Ґой.
12. “Західноукраїнська трагедія”. Автори Олег Романів та Інна Федущак.
13. “Акти та документи Галицько-Волинського князівства ХІІІ-ХІV століття”. Олег Купчинський.
14. “Історія Фундації УВУ — 30 літ діяльности. 1975-2005.”
15. “Що дала Україна світові”. Автор В. Сергійчук.

Доповідач нагадав і про Фонд Воляників-Швабінських, відсотки з якого призначені кожного року на найкращі твори з історії та літератури. Впродовж останніх десяти років окреме жюрі перечитує надіслані праці і уділяє 5 премій. Це не тільки заохочує письменників до конкурсу, але й сприяє збагаченню української літератури.

Іван Буртик розповів, що історія організацій на американському контитенті, які стали основою створення Українського Вільного Університету в Мюнхені, сягає 1947 року. Однак, безпосередньо праця Фундації УВУ охоплює тільки період від часу її оформлення в 1973-му та отримання нею статусу неприбуткової організації в 1975 році.

В цілому, в книзі довідаєтесь про дуже багато не відомих вам подій, і це видання може бути чудовим подарунком для ваших друзів. А головне, вона є скромною даниною пошани тим людям, котрі створили Український Вільний Університет — амбасадора України у світі, самовіддано працювали і працюють для його добра і підтримують українське студенство. На завершення презентації голова Фундації УВУ в Нью-Йорку Теодор Воляник щиро подякував доповідачам, шановній громаді Нью-Джерзі, яка, не зважаючи на несприятливу погоду, взяла активну участь у цьому заході, членам Управи Фундації УВУ, Управі Української Централі в Нью-Джерзі і особливо ведучому Іванові Буртику за організацію такої приємної і корисної зустрічі.